| Processor | Intel Core i7-1360P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.4 Inch FHD Plus Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 RAM | |
| Memory | 1TB M.2 PCIe NVMe Gen 4 SSD | |
| Battery | 3-Cell, 55WHr, Integrated Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell XPS 13 Plus |
|---|---|
| Model | XPS 13 Plus |
| Price | Tk 166,600 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Killer Wi-Fi 6E 1675 (AX211) (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD Plus 60Hz, Touch, Anti-Glare, 500 nit, InfinityEdge |
|---|---|
| Display Size | 13.4 Inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height : 0.60 in. (15.28 mm) Width: 11.63 in. (295.30 mm) Depth: 7.84 in. (199.04 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.71 pounds (1.23 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Platinum and Graphite |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB LPDDR5 6000MHz dual-channel RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 PCIe NVMe Gen 4 SSD |
| Battery Type | Integrated battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-Cell, 55WHr battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Dual stereo speakers (tweeter + woofer), Realtek ALC1319D, 2 W x 2 = 4 W total |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6E 1675 (AX211) (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x Thunderbolt 4 (USB Type-C with DisplayPort and Power Delivery) USB-C to USB-A 3.0 adapter (included in the box) USB-C to 3.5mm headset adapter (included in the box) |
| Made By | America |
|---|---|
| Other Features | Platinum Backlit English Keyboard with Fingerprint Reader |
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches 3.2k WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →